Quote:
Originally Posted by garinda
I have a challenge for anyone who thinks it is more expensive to eat home cooked food than ready meals.
You are welcome to come shopping in Accrington with me any Tuesday or Saturday.
For the price of two bargain buckets from KFC, you will be able to buy enough nutritious food stuffs to be turned into meals, to keep a family of four fed for a week.
|
thats takeaway food though and of course it costs more
the problem is that some people can only afford to fill their shopping trolly with economy burgers , tinned vegetables , piza slices , packs of 50 frozen sausages and all teh other cheap crap in the freezer sections at supermarkets
two bargain buckets = 20 quid
if you can feed a family of 4 with fresh meat , fresh veg , fresh fruit and fresh juice drinks for a week plus helthy breakfast cerals on 20 quid then you are either shoplifiting or teh second coming of jesus sharing out little food amongst the many